TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA (TK) jest metodą diagnostyki, w której za pomocą promieni rentgenowskich uzyskuje się wielowarstwowe przekrojowe obrazy ciała pacjenta. Z uwagi na niezwykle wszechstronny zakres zastosowań tomografia komputerowa stała się podstawową metodą obrazowania we wszystkich specjalnościach medycyny.
Diagnostykę przy jej zastosowaniu stosuje się m.in. w obrazowaniu urazów, w badaniach głowy, klatki piersiowej i jamy brzusznej, do obrazowania narządów wewnętrznych, w tym wątroby, trzustki, nerek, w wykrywaniu zmian nowotworowych oraz krwawień i zatorów.
Badanie w tomografii komputerowej można wykonać na podstawie pisemnego zalecenia lub skierowania od lekarza!
Badanie angio–TK polega na pozyskiwaniu pomiarów do oceny stanu naczyń krwionośnych organizmu. Dużą zaletą opisywanego zabiegu jest to, że daje on dokładne obrazy naczyń wewnętrznych, a jest przy tym mało inwazyjny. Angio – TK może służyć do badania całego ciała.
Za pomocą angiografii wizualizować można nie tylko wygląd naczyń oraz tętnic, ale także niektórych organów wewnętrznych. Wykonywane badania angiograficzne pozwalają na uzyskanie przekroju badanych elementów ciała ludzkiego o średnicy mniejszej niż 1 milimetr. Wyniki badania angio TK nie mają wyłącznie postaci dwuwymiarowej, ale występują także w wersji trójwymiarowej. Dzięki technice diagnozujący lekarz może uzyskać obraz dowolnego przekroju naczyń krwionośnych i organów widziany pod dowolnym kątem, co pozwala na postawienie dokładniejszej i trafnej diagnozy. Przybliżając jednak ta metoda badawcza powinna być zastosowana do badania naczyń krwionośnych głowy, tętnic szyjnych, naczyń klatki piersiowej, aorty piersiowej, aorty brzusznej, pnia trzewnego oraz tętnic nerkowych. Dzięki angio – TK przebadamy także tętnice kończyn dolnych. Zalecenie przebadania konkretnego fragmentu ciała zawsze należy do lekarza i często jest związane z możliwością wystąpienia zmian chorobowych jak miażdżyca, tętniaki, rozwarstwienia, zakrzepica żylna lub nawet zmiany nowotworowe.