REZONANS MAGNETYCZNY (MR) to badanie, które w procesie diagnostycznym wykorzystuje pole elektromagnetyczne w celu stworzenia szczegółowego obrazu struktur anatomicznych ciała człowieka. Za pomocą tego badania uzyskuje się zdjęcia, które z dokładnością do kilku milimetrów pozwalają na zaawansowaną diagnostykę szeregu problemów medycznych takich jak guzy, patologie rozwojowe, udar mózgu, schorzenia w obrębie kręgosłupa, choroby stawów, demencja starcza.
Rezonans magnetyczny stosuje się w sytuacjach, kiedy konieczne jest pogłębienie diagnostyki i kiedy wynik badania tomografii komputerowej jest niejednoznaczny lub wątpliwy. Wskazania do wykonania badania MR, zamiast lub oprócz TK, mają związek z rodzajem choroby, wiekiem pacjenta i problemem diagnostycznym.
Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać bez skierowania lekarskiego.
Angiografia metodą rezonansu magnetycznego, angiografia rezonansem magnetycznym, MRA – technika obrazowania metodą rezonansu magnetycznego służąca do nieinwazyjnej wizualizacji naczyń krwionośnych. Badanie angio MRI pozwala na uwidocznienie tętniaków, malformacji tętniczo-żylnych i naczyniaków żylnych, zwężeń i niedrożności naczyń krwionośnych. Stosowane są także przy ocenie anomalii rozwojowych układu naczyniowego oraz do określenia stopnia zwężenia światła naczynia. Można nie tylko uwidocznić morfologię układu naczyniowego, ale również określić prędkość przepływu w wybranych naczyniach. Angio MRI znajduje także zastosowanie w diagnostyce chorób zarostowych tętnic obwodowych, zakrzepicy żył głębokich, zespołu pozakrzepowego, zakrzepicy żyły biodrowej wewnętrznej.